Single Blog

Prečo spolupracovať so záhradným/krajinným architektom? AKO NA TO ?!

Úprava dvora
Úprava dvora musí byť zmysluplná a úplná, podľa presnej a podrobne rozpracovanej koncepcie, ak chcete, aby čas, ktorý vo dvore trávite, bol príjemný a pohodlný. Dvor je považovaný za priestor, ktorý sa neustále mení, vrátane životného prostredia, prírody a ľudí. Ak je dvor kompletne navrhnutý, má všetky kľúčové prvky, ktoré je možné presúvať, meniť a pridávať. Je dôležité, aby zmeny v prvkoch nezmenili funkčnosť a estetiku dvora.

1. Proces úpravy
Obhliadka lokality
Úprava okolia domu sa začína obhliadkou lokality a ideovým návrhom úpravy, preto vám odporúčame hneď od začiatku spolupracovať s krajinným architektom alebo odborníkom na dizajn, ktorý určite pomôže pri plánovaní a úprave. Je veľmi dôležité, aby ste počas obhliadky pochopili, čím disponujete, resp. aké sú výhody a nevýhody vašej lokality a v tom zmysle sa dohodli o ideovom projekte. Ideový projekt treba vypracovať berúc do úvahy všetky vaše požiadavky a priania spojené so životným štýlom rodiny, pretože iba tak bude pobyt na dvore príjemný pre všetkých. Pri realizácii ideí je potrebné zohľadniť všetky charakteristiky daného priestoru, napríklad slnečný svit (slnečné a tienisté miesta) alebo orientáciu v priestore. Ak je dom správne orientovaný a umiestnený, dvor sa bude nachádzať na juhu, kde je po celý deň najviac svetla.

2. Téma a štýl
Stanovenie témy a štýlu sa týka spomínaných prianí a životných návykov domácich. Odporúčame, aby ste si napísali všetky svoje priania a želania, účel, budúcich používateľov a iné. Pokiaľ ide o účel dvora, máme viac možností, pretože dvor je možné využiť na odpočinok a relaxáciu, ako aj na hry a rôzne športové aktivity. Je dobré zahrnúť do svojich plánov domáce zvieratá, ak ich máte alebo ich plánujete.

3. Prvky
Dvor tvoria rôzne prvkov – priestor na sedenie a oddych, vodné prvky, zelené plochy, ovocný sad… Pod pojmom dvor sa rozumie celý priestor okolo domu a všetky prvky dvora by mali byť funkčne a logicky prepojené.

Priestor na sedenie a relaxáciu
S najväčšou pravdepodobnosťou sa najviac využije priestor na sedenie a relaxáciu alebo terasa, najmä ak sa nachádzajú v blízkosti domu, obývacej izby alebo jedálne. Takto vyhotovená terasa umožňuje obyvateľom komunikovať priamo medzi interiérom a exteriérom. Terasa tak funguje ako rozšírenie interiéru domu. V prípade väčšieho dvora je možné terasu posunúť ďalej od domu.

Aby bol váš pobyt na takom mieste čo najpohodlnejší, nemali by ste zanedbávať ochranu pred poveternostnými vplyvmi; preto odporúčame, aby priestor na sedenie a relaxáciu bol súčasťou menšieho pavilónu alebo letnej terasy s prístreškom v dome. Môžete si tiež urobiť nádvornú terasu pod pergolou porastenú rastlinami alebo popínavými rastlinami, ktoré chránia pred priamym slnečným žiarením. Nemenej dôležitá je poloha miesta na odpočinok – najlepšie je také miesto mať na juhu, kvôli množstvu svetla po celý rok.

Rastliny, ovocný sad, záhrada
Pre záhradu alebo ovocný sad je najdôležitejšie, aby boli na slnečnej strane, ďalej od domu. Záhradná časť dvora sa veľmi často nachádza v bezprostrednej blízkosti obytného priestoru. Vedľa by mal byť nainštalovaný vodovodný kohútik a umývadlo. Čo sa týka kvetináčov, najlepšie je umiestniť ich na viditeľné miesta, kde budú balzamom na oči a dušu.

Chodníčky vo dvore a prístupová cesta k domu sú veľmi dôležité, pretože poskytujú spojenie medzi prvkami a všetkými časťami okolitého priestoru. Chodníčky a cesta musia byť umiestnené spôsobom, ktorý je funkčne a dizajnovo zmysluplný. Chodníčky sa zvyčajne plánujú pozdĺž okrajov dvora a predstavujú hranicu medzi upraveným a neupraveným priestorom. Ak ide o menší dvor, cesta by nemala ísť stredom, pretože tak vyzerá všetko menšie, ako je.

Relaxačný kútik
Podľa vášho želania môže byť na dvore navrhnutých niekoľko tematických celkov, ktoré osviežia celý priestor. Môže to byť krb, jazierko, malý bazén, pavilón jogy, letná kuchyňa alebo podobne. Môžete si vyčleniť relaxačný kútik s jednoduchým stolom, stoličkou, lavičkou a rôznymi rastlinami. Tak vznikne kútik na čítanie a meditáciu. Možnosti tematických celkov sú rôzne a je ich nespočetné množstvo a všetko závisí od veľkosti dvora a financií.

Osvetlenie dvora
Osvetlenie je rovnako dôležitým faktorom úpravy. Je bežné osvetľovať chodníky a prístupovú cestu k domu, terasu ako aj vstup do domu. Pri plánovaní osvetlenia nie je potrebné nič komplikovať, pretože jedno svetlo v blízkosti terasy stačí na to, aby ste tam sedeli do neskorých nočných hodín. Odporúčame, aby osvetlenie nebolo ani príliš silné, ani príliš veľké, pretože by to mohlo narušiť pokojný spánok pre vás aj pre vašich susedov.

Odborná rada zo spoločnosti
https://www.daibau.sk/clanok/301/uprava_dvora#inspirativne-zahrady

1. Prečo by sme mali spolupracovať s krajinným architektom alebo odborníkom na dizajn, keď ide o úpravu dvora a záhrady?

Jednoznačne doporučujem spoluprácu so záhradným/krajinným architektom. Je to ako pri plánovaní a projektovaní domu. Mnoho ľudí po výstavbe domu hlavne z finančných diferencií sa rozhodne založiť si záhradu svojpomocne a s konečným výsledkom je sklamaný, pretože niečo “ku kúzlu” chýba… I keď možno máte cit pre design, ale chýbajú odborné vedomosti, zručnosť, skúsenosť a širokospektrálny náhľad na riešený pozemok. Práve týmito znalosťami disponuje architekt. Pri projektovaní záhrady treba zohľadniť polohu záhrady, svetelné pomery a k tomu vyhovujúce vhodné rastliny. Záhradný architekt presne vie ktoré rastliny sa spolu znášajú a ladia, do akého substrátu ich sadiť, aké budú mať rozmery po rokoch – koľko priestoru časom zaberú. Toto pri individuálnom nákupe neodborník nevie posúdiť, v záhradníctve sa predávajú rastliny v kvetináčoch, ale ich vzrast neviete odhadnúť. Poznáme zakrpatené tvary drevín, ktoré za 10 rokov narastú 10 cm a druhy ktoré za rok pustia 50 – 100 cm výhonky. Okrem toho súčasťou záhrady sú aj spevnené plochy, vodné prvky, altánky, ohniská aj detské ihriská ktoré vám vie zakomponovať do jednotného celku vyučený a skúsený záhradný architekt. Taktiež vie navrhnúť vhodný záhradný nábytok a designové prvky, ktoré pridajú práve ten pravý šmrnc Vašej záhrade. Záhradný architekt je vlastne dizajnér, grafik, obchodník, rozpočtár, manažér aj realizátor v jednej osobe a dokonca aj trochu psychológ, nakoľko “šije” záhradu na mieru. Veď koľko ľudí, toľko chutí… a to som určite ešte aj niečo vynechala. Skúsený, kreatívny záhradný architekt Vám pomôže stvoriť záhradu od A po Z, teda od prvotnej myšlienky, cez vizualizačný projekt a rozpočty až k realizácii na klúč. Som názoru, že Architekt dokáže zákazníka do určitej aj značnej miery usmerniť. Ak má niekto moderný dom, nie je vhodné sadiť okolo neho romantickú anglickú záhradu. Nie je účel navrhnúť záhradu. Účel je navrhnúť záhradu, ktorá sa hodí na miesto, kde sa nachádza! Ktorá vystihuje zákazníka a zároveň zapadá aj do širšieho okolia. Je to ale skvelý pocit, ako sa prázdna záhrada zrazu zazelená, keď do nej prinesieme farby a život.

2. Ako si vybrať záhradného architekta?

Záhradného architekta vyberajte ako projektanta, či designera pri stavbe domu. Potrebujete k tomu isté referencie, vidieť kreativitu podľa galérie čo doteraz stvoril, ale rozhodujúca bude sympatia. Pri prvej osobnej obhliadke zistíte, či je Vám daný architekt spriaznený, ako dokážete spolu uvoľnene komunikovať, či Vás počúva a taktiež prezentuje svoje názory, či sa vaše predstavy zhodujú a aký máte pocit z neho. Dobrý výber je vtedy, keď ste našli človeka na rovnakej vlne, keď ide z neho úprimnosť, priazeň a Vy cítite, že ste našli toho správneho, ktorému dôverujete.

3. Podľa Vaších skúseností, aka je dlhá doba od prvého kontaktu s klientom a dohody o tom čo chce, do samého začiatku realizácie?

Pri mojich skúsenostiach dohoda – objednávka projektu sa uskutoční pri prvom osobnom kontakte alebo obhliadke terénu resp. 1-2 dni po ňom. Pri priaznivých podmienkach (ak nemám rozpracované iné projekty alebo práve prebiehajúce realizácie) príprava 3D projektu potrvá 2-3 týždne, po schválení vizualizácie urobím rozpočty, po odsúhlasení sa pustíme do realizácie. Teda od objednávky k samotnej realizácii uplynú 3-5 týždne pri úplne priaznivých podmienkach, keď nemáme rozpracované a zabookované termíny. Najideálnejšie je venovať sa projektovaniu cez zimu a na jar naplánovať začiatok realizácie, avšak životné skúsenosti zrkadľujú skôr opak, keď všetko prebieha priebežne a spontánne a od jari do neskorej jesene pracujeme nezastaviteľne.

Pani Erika Demeterová, DiS – spoločnosť INŠPIRATÍVNE ZÁHRADY

Comments (0)

Copyright 2017-2021 - Všetky práva vyhradené | Inšpiratívne-záhrady.sk |
Web by nobrain.sk