ZELENÉ STRECHY – STREŠNÉ ZÁHRADY

Strešné záhrady sú čoraz obľúbenejšie aj v našich končinách. Pohľad na ne je vysoko zaujímavý, nevšedný, nadštandardný a veľmi estetický. Poskytujú zvukovú a tepelnú izoláciu a sú hodnotné aj z ekologického hľadiska. Ozeleniť môžeme rôzne druhy striech, najlepšie však strechy ploché.

JEDNODUCHOU ÚPRAVOU SA VŠEDNÁ STRECHA ZMENÍ NA KUS PRÍRODY A OÁZU KĽUDU V MESTE, KTORÁ BUDE PATRIŤ LEN VÁM.

Najčastejšou alternatívou sú Extenzívne strešné záhrady pre kt. je typické vytvorenie súvislého pokryvu z nenáročných, prevažne suchomilných trvaliek Môžeme ju realizovať na väčšine plochých ale aj na šikmých strechách s potrebnými stavebnými úpravami a primeranými finančnými nákladmi. Pri budovaní takejto zelenej plochy treba zohľadniť aj svetové strany. Z juhu dopadá najviac slnečných lúčov a substrát tu bude vysychať rýchlejšie. Najlepšie sa tu bude dariť suchomilným rastlinám. Ozeleniť môžeme nielen strechy ale tiež garáže a rôzne prístavby. Vo všeobecnosti by sme na extenzívne strešné záhrady nemali vstupovať alebo len ojedinele.

Druhou možnosťou sú Intenzívne strešné záhrady (obdoba okrasnej záhrady) kt. sú technicky aj finančne náročnejšie ale priam stvorené pre priestranné novodobé terasy. Výsledkom je lukratívna, vysoko atraktívna zelená oáza vhodná buď na aktívne strávenie voľného času alebo na relaxáciu, oddych. Pri intenzívnych výsadbách je požadujúce vybudovať aj spevnené plochy, ktoré uľahčia neskoršiu údržbu. Najefektívnejšie je naplánovať takúto možnosť výsadby hneď na začiatku stavby, avšak realizovateľné sú aj dodatočne. Okrem krásneho vzhľadu a pocitovej hodnoty je práve strešná záhrada taký prvok, ktorý dokáže danú nehnuteľnosť veľmi efektívne zhodnotiť.

Copyright 2017-2021 - Všetky práva vyhradené | Inšpiratívne-záhrady.sk |
Web by nobrain.sk